Humán-robot interakciók szociális aspektusának vizsgálata videófelvételek segítségével
Abstract
Az elöregedő társadalmak időskorú tagjainak és a fogyatékkal élő emberek támogatásához egyre fontosabbá válik a segítő rendszerek kialakítása. A szociális robotok kialakításakor arra kell törekedni, hogy a robot, azon túl, hogy adott funkciójának megfelelően az embert segíti, egyúttal rendelkezzen megfelelő szociális képességekkel is. Ehhez biztosítani kell, hogy olyan tulajdonságokkal rendelkezzen a robot, amelyek lehetővé teszik, hogy a folyamatosan változó emberi környezetben megfelelően tudjon működni, illetve a viselkedése is társadalmilag elfogadható legyen. A mai napig vitatják mely viselkedési elemek, illetve milyen megjelenés teszi a robotot elfogadhatóvá. Az etológia szemléletének és módszereinek használata sokat segíthet a szociális robotok kialakításakor.
A kutatásunk során azt kívántuk meghatározni, hogy egy robot interaktív, illetve nem interaktív viselkedése befolyásolja-e az emberek robotokról alkotott véleményét. Ennek meghatározására három pár videófelvételt használtunk. A videókon három különböző szituációban volt látható a robot, interaktív vagy nem interaktív viselkedéssel. A kísérletben résztvevő alanyok a videók megnézése előtt és után kérdőívet töltöttek ki.
Azt szerettük volna megtudni a vizsgálatokból, hogy az interaktivitás befolyásolja-e a robottal szembeni attitűdöt, illetve, hogy hatással van-e az alanyok véleményére, ha nem csak egyféle szituációban látták a robotot adott interaktív vagy nem interaktív viselkedéssel.