Neuronális és prolaktin-indukált aktiváció szoptató anyapatkányok agyában
Abstract
A laktáció egy különleges fiziológiás állapot jellegzetes viselkedési, endokrin és neuronális adaptációkkal, melyek szabályozásában az egyik domináns szereplő a prolaktin. A prolaktint a dopamin permanens gátló hatása alól felszabadulva, az agyalapi mirigy elülső lebenyének laktotróp sejtjei szintetizálják és megfelelő stimulusokra a vérkeringésbe szekretálják. A prolaktin receptora a citokin receptor családba tartozik. Jelátvitelét a JAK2 adaptor fehérje által foszforilált STAT5 dimerek közvetítik, amelyek a magba transzlokálódva elősegítik bizonyos gének transzkripcióját.
A laktáció időszakában az anyai agyi központok aktiválásában és az aktiváció fenntartásában a hormonális változások mellett a neuronális információk is részt vesznek. Egyrészt tehát a fejlődő újszülött – különösen a szopási stimuluson keresztül – határozza meg, hogy milyen változások zajlanak le az anya agyában. A szopási stimulus aktiválja a felszálló útvonalat, amely a posterior intralaminaris thalamicus komplex tuberoinfundibuláris peptid-tartalmú sejtjein keresztül fut az anyai agyi központokhoz. A tuberoinfundibuláris peptid-tartalmú sejtek aktiválódnak szoptatás hatására és az mRNS, valamint a peptidtartalom is jelentősen megnő bennük a postpartum időszakban.
Immunhisztokémiai módszerrel térképeztük fel a prolaktin hatására, illetve a neuronális hatásra aktiválódó neuronokat szoptató anyapatkányoknál.