A muhar okozta szájelváltozások lovakban
Abstract
A Hólyagos szájgyulladás (Vesicular stomatitis, VS) egy lovakban is előforduló, a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (Office International des Epizooties, OIE) besorolása szerint „A” listás vírusos betegség. A fertőzést a Rhabdoviridae családba tartozó Vesiculovirus okozza. Rövid lappangási idő után hólyagok jelennek meg az állat ajkain, fogínyén, a nyelvén illetve a genitáliákon. Ezek a hólyagok később felszakadnak és erózióvá, vagy fekéllyé alakulnak. A fájdalom miatt az állatok nem szívesen fogyasztják el takarmányukat, lesoványodnak.
Másodlagos fertőzések is súlyosbíthatják a kórképet. A vírus rendkívül ragályos, hatékony vakcina jelenleg nem létezik ellene. A védekezés egyetlen módja a fertőzésgyanús egyedek karanténba zárása, illetve a szállítási feltételek szigorítása a fertőzött területen. A betegség rövid ideig áll fenn, idővel önlimitáló folyamattá válik, 1-2 hét alatt maguktól gyógyulnak a fekélyek. Kizárólag tüneti kezelés lehetséges.
Hazánk jelenleg mentes a fertőzéstől. 2012 őszén a Kincsem Parkban rendezett nemzetközi versenyen néhány induló állaton a VS-re jellemző nyálkahártya tünetek mutatkoztak a szájüregben. Az észlelt tünetek súlyossága folytán karantént rendeltek el, mivel az indulók között volt Amerikából származó egyed is, ahol dokumentáltan előfordul a betegség. Később a laboratóriumi vizsgálatok egyértelműen kizárták ennek lehetőségét, sőt az összes ismert hasonló tünetekkel járó fertőző ágens is kizárásra került. Feltételezhetően az eset hátterében a nem megfelelő szálas takarmány állhatott, hiszen az érintett egyedek, mindegyike ugyanazt a kétes minőségű szénát fogyasztotta. A botanikai vizsgálat megállapította, hogy a takarmány különböző muhar fajokat (Setaria glauca, Setaria viridis) tartalmaz, mely fajok morfológiája lehetővé teszi a nyálkahártya folyamatos irritációját így kialakítva az említett vírusos kórképhez nagyon hasonlatos tüneteket.
Ennek a feltételezésnek az igazolására kutatásunkban két az egyetem tulajdonában lévő egészséges lovon hajtottunk végre etetési kísérletet, melynek során igazolni próbáltuk, hogy a Kincsem Parkban etetett nem megfelelő minőségű széna okozhatta a VS fertőzéssel összetéveszthető tüneteket. Az etetési kísérlet előtti és azt követő vérvizsgálat igazolja, hogy a kísérletben résztvevő egyedek mindegyike egészséges, és mentes bárminemű ismert fertőző betegségtől.