CTTA: egy új módszer kutyák elülső kereszteződő szalag szakadásának gyógykezelésére - preoperatív tervezés és műtéti technika
Abstract
Kutyákban a hátsó láb sántaság leggyakoribb oka a térdízületben található elülső kereszteződő szalag szakadása. Kóroktana igen összetett, még ma is zajlanak ez irányba kutatások. A szalag szakadása után nem képes meggyógyulni, a térdben osteoarthrosis kialakulása indul meg az állandó instabilitás miatt. Ennek a folyamatnak a megakadályozására, lelassítására többféle műtéti terápia létezik.
A probléma gyakorisága okán egyre több műtéti technikát fejlesztettek ki, vettek át a humán ortopéd sebészetből. A legnagyobb újítást a Slocum által 1993-ban leírt módszer a TPLO (tibia plateau leveling osteotomy, tibia plató dóm osztotómia) jelentette, majd a 2002-ben Montavon, Damur és Tepic által leírt TTA (tibial tuberosity advancement, turberositas tibiae cranialis nyílódó ék oszteotómia). Az utóbbi technika továbbfejlesztett változata a jelen dolgozat témájául szolgáló cTTA (circular tibial tuberosity advancement, tuberositas tibiae dóm oszteotómiás korrekcióját), amelyet Massimo Petazzoni írt le 2010-ben.
A cTTA technikáról mindezidáig összesen két tudományos közlés jelent meg. Jelen kutatás témájául a műtéti tervezés kapcsán felmerült kérdések és a módszer klinikai vizsgálata szolgál.