Kutyák bakteriális eredetű légúti fertőzései, antibiotikum terápia szempontja
Absztrakt
Retrospektív tanulmányunkban légzőszervi tüneteket mutató kutyák légúti mintáinak mikrobiológiai összehasonlító elemzését végeztük el.
Beteganyagunkat a SzIE ÁOTK Belgyógyászati Klinikáján 2008 és 2013 között vizsgált 367 kutya képezte.
A mikrobiológiai vizsgálatra orrtampont, légcsőváladékot és hörgőváladékot (bronchoalveolaris lavage, BAL mintát) küldtünk transzport táptalajban.
A mélyebb légutakból (trachea, hörgők) a mintavétel bronchoszkópia során teljes anaestesiában flexibilis endoszkóp segítségével történt.
Az orrból nyert mintákban, legnagyobb arányban Staphylococcus pseudointermedius (28,69%) tenyészett ki, ezt követték a ß-hemolizáló Streptococcusok (16,39%) harmadik leggyakoribbnak a Staphylococcus aureus adódott (15,57%).
A trachea váladékban a három leggyakoribb kórokozó baktérium csoport a Coliformok (33,33%), a Bordetella bronchiseptica (23,08%) és a Pseudomonas aeruginosa (12,82%) volt. BAL mintavétel során a Pseudomonas aeruginosa tenyészett ki a legnagyobb arányban (28,16%), ezt követték a Coliform baktériumok (24,27%), majd a Bordetella bronchiseptica (22,33%).
A dolgozat kitér a kitenyészett baktériumfajok mellett azok antibiotikum rezisztencia viszonyaira is, továbbá a diagnosztikai munka nehézségeire, aminek egyik fő kérdése a környezettel közvetlen kapcsolatban lévő, eleve nem steril légutakból kitenyészett baktériumok valódi kóroki szerepe.