A melanin-koncentráló hormon kimutatása egerek bélidegrendszeréből, immunhisztokémiai módszerekkel
Abstract
A melanin-koncentráló hormon (MCH) az állatvilágban nagyfokú szerkezeti hasonlóságot mutat a halaktól kezdve (17 AS) egészen az emlősökig (19 AS). Funkcióját tekintve a halakban a bőr világosodásáért felelős, és működését tekintve valóban hormon természetű. Emlősökben az MCH neuropeptid, és szervezetbéli előfordulása valamint hatásai nagyon szerteágazók. A központi idegrendszerben részben felelős a szervezet homeosztázisának irányításáért, például a táplálékfelvétel, a jutalmazó központ, vagy a lokomotor aktivitás szabályozása révén.
Az MCH a perifériás szövetekben in vivo bizonyítottan jelen van a gyomor-, bél-, hereszövetben. In vitro továbbá sikerült igazolni jelenlétét timocitákban, szplenocitákban, limfocitákban, valamint perifériás mononukleáris sejtekben, és granulocitákban.
Kokkotou és munkatársai az MCH szerepét kutatták a Crohn betegség kialakulásában, a betegség egér modelljében. Immunfluoreszcens technikával vizsgálták tengerimalac és patkány pl. submucosusában és pl. myentericusában az MCH előfordulását, de nem minden bélszakaszon. Eredményeik alapján kijelenthető, hogy az MCH a bélidegrendszerben is megtalálható.
Jelen dolgozatom keretein belül Kokkotou és munkatársainak kutatását szerettem volna kiegészíteni. Egér állatfajban (Mus musculus) vizsgáltam immunhisztokémiai módszerekkel az MCH jelenlétét, minden bélszakaszon (a duodenumtól a colonig), és mindkét plexusban (submucosus, myentericus). A kísérletekhez a mintáimat az úgynevezett whole-mount technikával készítettem elő. Kétféle kromogén jelöléses, és egy immunfluoreszcens technikát alkalmaztam. A kísérletek eredményét fénymikroszkóp, és konfokális mikroszkóp alatt bíráltam el.