A nyúl és kisrágcsálók bőrelváltozást okozó külső élősködőinek jellemzése, a diagnózis felállításának lépései és a kezelés lehetőségei
Absztrakt
A bőrgyógyászati betegségek jelentik az egyik vezető okot, amivel az állattartók felkeresik az állatorvosokat. Az egzotikus kisállatgyógyászatban ezen betegségek döntő része parazitás eredetű.
A dolgozatomban először áttekintettem a bőr szövettani felépítését, mely lényeges mind a kórfolyamatok hátterének megértése, mint pedig egy citológiai kenet, esetleg egy szövettani metszet értelmezésének szempontjából. Számos szakirodalmi forrást felhasználva részleteztem a kisrágcsálók kültakaróján élősködő paraziták morfológiai és életmódbeli tulajdonságait, és az általuk okozott klinikai tünetek jellegzetességeit, kitérve az esetleges zoonotikus potenciál meglétére. Végig haladtam a bőrgyógyászati vizsgálat lépésein és az alkalmazható kiegészítő vizsgálatokon. Összegyűjtöttem az ektoparaziták eradikációjára használható hatóanyagokat és megfelelő dozírozásukat. Ezt követően az esetismertetésekben két tengerimalac, két nyúl, hörcsög, egér és patkány eseteken keresztül bemutattam a bőrgyógyászati vizsgálat gyakorlati kivitelezését, az anamnézis felvételétől a helyes kezelés kiválasztásáig.