Az egyszerű és a komplex sebészi terápiás protokoll összehasonlítása brachycephal légúti obstrukciós szindrómában szenvedő kutyákban
Abstract
A klinikai prospektív vizsgálat brachycephal légúti obstrukciós szindrómában (brachycephalic airway obstuctive syndrome = BAOS) szenvedő kutya betegeken alkalmazott komplex illetve egyszerű műtéti protokoll összehasonlítását végezte. Két hipotézis került felállításra: (1) az egyszerű sebészi eljárás (lágy szájpadlás-plasztika és orrplasztika) hosszútávon legalább olyan életminőség-javulást biztosít, mint a komplex terápia (lágy szájpadlás-plasztika, orrplasztika, a garatmandulák eltávolítása és az előesett gégetasakok kimetszése). (2) Az egyszerű protokoll kisebb mértékű posztoperatív szövődmény-veszéllyel fenyeget a komplex technikával összehasonlítva.
Az Állatorvostudományi Egyetem Sebészeti és Szemészeti Tanszékén 2017. és 2019. között végzett kutatásunkban 12 pácienst (7 francia bulldog, 1 boston terrier, 1 angol bulldog, 3 mopsz) vontunk be. A klinikai adatok elemzését kiegészítettük a korábban 2013. és 2017. között prospektív módon vizsgált további 43 beteg azonos adataival. 2013 és 2015 között a komplex sebészi eljárást 26 páciensen alkalmaztuk, 2015. és 2017. között 17 kutyán hajtották végre az egyszerű protokollt.
A kórelőzményi, fizikális és képalkotó vizsgálati adatai (a laryngealis collapsus foka, a lágy szájpadlás elongációjának mértéke, illetve a tonsillák megnagyobbodása szintén Grade I-III besorolva) alapján a betegeket a Poncet-féle klasszifikáció 3 kategóriájába (Grade I-III) soroltuk preoperatíve, majd a műtétet követően a tulajdonosokkal történt telefonos konzultációk alapján 2. és 6. héttel a műtét után.