Kutyák heredaganatainak incidencia, valamint E-cadherin alapú immunhisztokémiai vizsgálata
Abstract
A szakdolgozatomat a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának Patológiai Tanszékén készítettem. Témavezetőm Dr. Jakab Csaba egyetemi adjunktus volt. A szakdolgozat témája a kutyák különböző heredaganat-típusainak incidencia vizsgálata, valamint a kutyák Leydig-, ill. Sertoli-sejtes heredaganatainak E-cadherin alapú immunhisztokémiai vizsgálata volt.
A dolgozat elkészítéséhez felhasznált patológiai mintákat, a tanszék paraffinos blokkokba ágyazott archívumából, tumorbankjából szelektáltuk. 2007. január 1. és 2013. január 31-e között diagnosztikai célból beérkezett, 147 heredaganatos esetet dolgoztunk fel. Az immunhisztokémiai, molekuláris patológiai vizsgálatokhoz, szintén a tanszéki mintákból választottunk 20 esetet.
Ezidáig, a kutyák heredaganatainak előfordulását, incidenciáját feldolgozó patológiai vizsgálat hazánkban még nem történt. E-cadherin alapú immunhisztokémiai vizsgálatokkal, tudomásunk szerint, eddig egy állatorvosi, angol nyelvű publikáció foglalkozott . Az immunhisztokémiai vizsgálat a jelenkori daganat-patológia legmegbízhatóbb diagnosztikai módszere, amely a különböző heredaganatok elkülönítésében, pontos histotipizálásában segít. Az általa kialakított, pontos diagnózis alapot ad, egy bejelentési rendszeren működő, a kutyák heredaganat típusait feldolgozó incidencia vizsgálathoz, oncologiai felmérésekhez, didaktikai elemzésekhez, comparativ kutatásokhoz, valamint a heredaganatok genesisének megértéséhez és gyógykezeléséhez.
A szakdolgozatom először a heredaganatok általános csoportosításával foglalkozik, ezt követően a daganatos esetek incidenciai áttekintésével, majd ezután térek rá az immunhisztokémiai vizsgálatok tárgyalására.