dc.description.abstract | Szakdolgozatom célja a takarmányozással összefüggő, az állatok egészségi állapotát, szaporodását és a termelését károsan befolyásoló anyagforgalmi zavarok előfordulásának és állományon belüli elterjedtségének megállapítása, áttekintve a kiváltó okok megszüntetésének és megelőzésének lehetőségeit.
A vizsgálatokat egy nyugat-magyarországi szarvasmarha telepen végeztük el, a mintavétel idején zajló Easylin 100/50-es extrudált lenmagdarás kísérlet anyagforgalmi ellenőrzése céljából.
A helyszíni kiszállás alkalmával vér-, vizelet- és bendőfolyadék-mintákat vettünk a kontroll csoportból és az extrudált lenmaggal kiegészített takarmányozású kísérleti csoportból, csoportonként 10-10 klinikailag egészséges tehénből anyagforgalmi vizsgálat céljából végzett laboratóriumi vizsgálatra.
A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a kísérleti csoportban fokozott zsírmobilizációt tapasztaltunk. A magas AST érték a májsejtek megnövekedett igénybevételét, illetve sérülését jelezte, a BHB értékek alapján szubklinikai ketózis nem áll fenn az állományban. A kísérleti csoport illózsírsav-koncentrációja magasabb volt, és náluk nem mutattunk ki hypoglikémiát, tehát kiegyensúlyozottabb az energiaforgalmuk. A vizelet- és vérmintáknál is alkalózisba hajló sav-bázis anyagcsere jellemző, a fehérje ellátottság bőséges. Az összes állatnál karotin-hiányt tapasztaltunk, különösen a kontroll csoportban, szintén hiányos a kálium-ellátottság is.
Összességében elmondható, hogy a kísérleti csoport állatainál kedvezőbb energiaegyensúly, optimálisabb bendőfermentáció, jobb karotin-ellátottság és kiegyensúlyozottabb sav-bázis anyagcsere volt kimutatható. | en |