dc.description.abstract | A házi méh (Apis mellifera) számára az egyik legkártékonyabb kártevője a Varroa destructor nevű atka és az általa terjesztett betegségek, amelyek már Magyarországon is egyre fenyegetőbb veszélyt jelentenek a méhészek számára. Ezen paraziták ellen bizonyos méhek az úgynevezett higiénikus viselkedéssel hatékonyan tudnak védekezni, mely során a dolgozók a fertőzött/elpusztult lárvákat és bábokat eltávolítják a kaptárból, megakadályozva ezzel a továbbfertőződést.
Dolgozatom célja, hogy genomikai, genetikai módszerekkel összehasonlítsuk a jól tisztító családokat a rosszul tisztítókkal, így lehetőségünk nyílik olyan DNS markerek fejlesztésére, amelyek használatával az előnyös tulajdonságot hordozó vonalak és családok kiválogatása megtörténhet a herefiasítás/fiasítás DNS alapú vizsgálatával.
Összesen 12 méh állományból gyűjtöttünk különböző méh fajtákat, összesen 72 méh egyedet. TDK munkám során a méhek repülőizmait kipreparáltam, majd megfelelő mennyiségű és minőségű genomi DNS-t izoláltam belőlük. Tsuruda és munkatársai (2012) munkája alapján a Varroa atka szenzitív viselkedéssel kapcsolt QTL régióra terveztem három mikroszatellita markert, amelyet multiplex PCR rendszerbe optimalizáltam. | en_US |