dc.description.abstract | A szülői gondozás és annak neurokémiai háttere egy fontos és sokat kutatott témakör emlősök körében, ám a szociálisan monogám madárfajok körében kevés az erre irányuló kutatás. Tesztalanyunk, a zebrapinty (Taeniopygia guttata) széles körben alkalmazott modell faja szociális viselkedések kutatásában.
A madarak agyi régióival és azok neurotranszmitter hálózatával foglalkozó tanulmányok nagy része az énektanulásra, szociális kapcsolatokra (pl. párba állás, territorialitás és agresszió) koncentrál, ezzel szemben a szülői gondozásban betöltött szerepükre kisebb hangsúly kerül. Az általunk vizsgált peptid, az amylin expressziója patkány anyákban bizonyítottan az anyai viselkedéshez köthető. Mivel az agyi szociális hálózat alapja emlősökben és madarakban közel azonos, ám az utódgondozási stratégia nagyban eltér az emlősök és kétszülős madárfajok között, kíváncsiak voltunk, hogy mennyiben különbözik az amylin expressziójának mintázata.
Két szaporodási stádium (inkubáló és etető) szülői viselkedésének elemzésével és a szociális hálózat több régiójának in situ hibridizációval megnéztük, hogyan tér el az amylin expressziója a nemek és a szaporodási stádiumok között, illetve van-e kvantitatív kapcsolat az utódgondozás és az amylin expressziójának mérték között. | en_US |