Lovak Babesia caballi és Theileria equi okozta fertőzöttségének PCR technikával diagnosztizált esetei Magyarországon, valamint a fertőzés következtében kialakuló klinikai paraméterek változásának, a klinikopathológiai elváltozások és a kialakult szövődmények leírása
Abstract
A lófélék piroplasmosisa egy kullancs vektor által közvetített betegség, amely akut hemolítikus anaemiában és annak szisztémás komplikációiban nyilvánulhat meg. Kóroktanában két vörösvérsejtekben szaporodó protozoa a B. caballi és a T. equi vesz részt. A fertőzés lehet perakut, akut, subakut vagy krónikus, de gyakori a tünetmentes hordozás a fertőzés mértékének és a fogékony állat immunológiai státuszának függvényében. Endémiásan főleg a trópusi és szubtrópusi régiókban van jelen, de a globális felmelegedés miatt mára a világ többi részén is megjelent. Magyarországon az 1950-es években történt az első eset leírása Hortobágyon, azonban a lovak országos fertőzöttségének pontos mértéke máig ismeretlen.
Ezen retrospektív vizsgálat célja kórjelző elváltozások azonosítása, amik elősegítik a gyorsabb diagnózist és a hatékonyabb gyógykezelés mielőbbi megkezdését. A kórelőzmény és klinikai tünetek (láz, icterus, anaemia) alapján felállított differenciál diagnózisban a legvalószínűbbnek tartott és indokolt Piroplasma-PCR vizsgálaton átesett lovakat gyűjtöttünk ki. A mintákat egy hazai laborhoz beküldött B. caballi és T. equi specifikus real-time PCR-ral vizsgálták 2013-2015 között. Összesen 78 vérminta elemzése történt meg, melyből 13 T. equi pozitív egyedet sikerült azonosítanunk. B. caballi okozta fertőzöttség egy esetben sem állt fenn. A minták ezután két csoportba lettek sorolva. Az 1. csoportba azok az esetek kerültek, melyeknél piroplasmosis alapos gyanúja merült fel, de a PCR vizsgálat ezt nem támasztotta alá (nem fertőzött egyedek). A 2. csoportba a PCR pozitív (fertőzöttek) kerültek. Vizsgálatunk során összehasonlítottuk a két csoport egyedeinek labor paramétereit, a beteg lovaknál összegyűjtöttük a főbb klinikai elváltozásokat valamint a túlélési arányokat és a kialakult szövődményeket.