A Tellington-módszer vizsgálata a kutyák vérnyomásának mérése so-rán jelentkező „fehérköpeny-effektus” kiküszöbölése szempontjából
Abstract
Sajnos mindennapos jelenség, hogy a rendelői körülmények között mért vérnyomásértékek magasabbak a vártnál. Ilyenkor – az embereknél régóta ismert jelenséghez hasonlóan – gya-níthatóan az állatot ért stressz okozza a vérnyomás emelkedését. Azt nem tudjuk, melyik egyednél hogyan módosítja a környezet, a jelenlévők, vagy maga a mérési procedúra a vér-nyomásértékeket, de az biztos, hogy nem támaszkodhatunk olyan mértékben a mérési eredményekre, mint szeretnénk. A dolgozatban bemutatott vizsgálatban a TTouch nyugtató hatását próbáltam ki „fehérköpeny-effektus” csökkentésére kutyákon történő vérnyomás-mérés során.
A Tellington TTouch egy, az állat bőrének, bőr alatti kötőszövetének stimulációja révén ható, egyszerűen elsajátítható és könnyen kivitelezhető módszer, amit az elmúlt 40 évben tapasztalati alapon használtak, főként viselkedési problémák kezelésére, feszültség oldására. Tudományos kutatásokat, amik bizonyítani tudnák a technika hatékonyságát, csak kis számban és csekély elemszámmal végeztek.