Madár polyomavírusok vizsgálata házi szárnyasokban, vad- és díszmadarakban
Absztrakt
A libák vérzéses vese- és bélgyulladása az Anser anser polyomavirus 1 (AaPyV1, korábban lúd haemorrhagiás polyomavírus) által okozott súlyos megbetegedés, amelyet 1969-ben Magyarországon jegyeztek le először. A vírust kimutatták pézsmarécéből és mulard kacsából is. A fertőzött egyedek egyik kacsa faj esetében sem mutattak klinikai tüneteket, viszont potenciális rezervoárnak számítanak.
A díszmadártenyészetekben világszerte elterjedt és komoly károkat okoz az 1981-ben leírt Aves polyomavirus 1 (AvPyV1, korábban Budgerigar Fledlging Disease Virus (BFDV)), amely fertőzés a papagájalakúak (Psittaciformes) mellett más madárfajokat is érint.
Az AaPyV1 és az AvPyV1 (Polyomaviridae víruscsalád, Gammapolyomavirus nemzetség) kettősszálú DNS genommal rendelkezik, melyek a többi polyomavírusban szintén megtalálható korai és késői fehérjéket kódoló gének mellett egy-egy további, az AaPyV1 esetében egy feltételezett (ORF-X), az AvPyV1 esetében egy bizonyítottan létező (VP4) génnel is rendelkeznek. Bár a vírusok genomjának kódját sikeresen meghatározták, a gének funkciója és a fertőzés pontos mechanizmusa nem ismert. Tanulmányunk céljai közt szerepelt a hazai állományokat fertőző liba és kacsa eredetű AaPyV1 genomok vizsgálata, a virális gének funkcionális vizsgálatának megkezdése, illetve a potenciális vírus rezervoár szervezetek felderítése. Továbbá célul tűztük ki egy hazai tenyészetből származó AvPyV1 törzs genomjának elemzését is.
Munkánk során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságára polyomavírus fertőzés gyanújával érkezett házi kacsa és lúd vese és bursa szövetmintákat, valamint influenza vírus szűrésre érkezett vadmadár (köztük víziszárnyas) kloáka tampon mintákat használtunk fel. Három, a tavalyi évben (2015) gyűjtött AaPyV1 törzs teljes genomjának nukleotid sorrendjét felsokszorozást követően újgenerációs szekvenáló rendszer segítségével határoztuk meg.