A madárének kontextusfüggő használata és a szociális tanulás – az örvös légykapó énekének vizsgálata
Absztrakt
Számos vizsgálat foglalkozik a madárénekkel, melynek igen fontos szerepe van a szexuális szelekcióban, mint jelzésnek. A madár éneke egyaránt fontos a párválasztásban és a territórium védelemben, tehát az interszexuális és intraszexuális kommunikációban. A szexuális szelekcióban betöltött szerepe miatt a madarak éneke rendkívül változékony, a különböző kontextusok függvényében rövid távú változásra képes. Az énekben bekövetkező hosszú távú változás pedig a madarak ének tanulására vezethető vissza. Dolgozatom egyik fő kérdése az volt, hogy az egy éves vagy annál idősebb örvös légykapó hímek éneke megváltozik-e egy másik fajtárs hím énekére. A másik fő kérdésem pedig hogy az örvös légykapó hímek tanulnak-e éneket a költési területükön, vagyis képesek lesznek-e számukra ismeretlen szillabusokat beépíteni az énekükbe.
A kérdéseimre a választ egy hangvisszajátszásos kísérlettel próbáltuk megválaszolni. Felvettük a madár énekét összehasonlítási alapnak. Hosszabb és rövidebb stimulusokat készítettük lejátszani a madaraknak. Három féle kísérleti elrendezést használtunk, az elsőben stimulusok után vettük fel a madár énekét, a másodikban a stimulusokkal párhuzamosan, a harmadik esetben nem végeztünk kísérletet a madarakkal. Ahhoz hogy az ének klasszikus paramétereit és az énekekben előforduló szillabusokat vizsgálni tudjam, a felvételekből az adatfeldolgozás során kivágtam az énekeket és az énekekben bejelöltem a különböző szillabusokat. A szillabusokat egyedenként csoportosítottam morfológia és frekvencia alapján.
Tizenhárom egyeddel végeztünk kísérletet és tizenhárom olyan egyedet használtunk fel kontrollnak, akikkel nem történt kísérlet.