Tumor markerek, mint prognosztikai faktorok szerepe kutyák és macskák nemi szervi daganatainak korai megállapításában
Absztrakt
A kutyák és macskák átlag életkora az utóbbi időben megemelkedett köszönhetően a fejlett állatorvosi ellátásnak, gyógyszereknek. Ennek hátránya, hogy az urbánus bántalmak is gyakrabban jelentkeznek ezeknél az állatoknál. Az elterjedt ivartalanítási programok ellenére, még mindig gyakoriak az ivarszervi daganatok. Ezek legtöbbször csak későn, nagy terimenövekedéssel járó folyamatok során lesznek diagnosztizálva. Mindeddig nem találtak olyan módszert, mellyel az ivarszervi daganatok még a makroszkópos elváltozások megjelenése előtt, a rutin klinikai vizsgálatokba beépítve kimutatná a daganatos transzformációk jelenlétét.
Dolgozatom során olyan tumor markereket kerestünk, amelyek mint prognosztikai faktorok megbízhatóan jelzik a kutyák és macskák ivarszervi daganatait.
Munkánk során 42 állatot vizsgáltunk, 35 kutyát és 7 macskát. Vérvétel során P4, E2, ALP és LDH koncentrációt mértünk. A daganatos betegekből szövettani mintagyűjtés is történt. Ezt követően kórszövettani laboratóriumban szövettani vizsgálatot végeztek a mintákon. Az egyedeket három csoportba osztottuk (benignus, malignus és kontrol) és így vizsgáltuk a kapott eredményeket.
A kapott eredményeket statisztikai programmal elemeztük és kiértékeltük.