A genetikai mutációk szűrésének új lehetőségei a quarter horse lófajtában
Absztrakt
A genetika tudománya az elmúlt években rohamos fejlődésnek indult. Mind a humán, mind az állati genetika területén hatalmas eredményeket értek el a kutatók. Ennek köszönhetően a tenyésztők és az állatorvosok olyan lehetőségekhez jutottak, amik évekkel ezelőtt még elképzelhetetlenek voltak. Egy egyszerű szőrminta viszonylag alacsony költséggel járó vizsgálatával diagnosztizálhatóvá váltak korábban jóval bonyolultabb és költségesebb eljárást igénylő betegségek. De a tenyésztők olyan információkhoz is jutottak ezek által a felfedezések által, mint például hogy milyen színt örökít egy adott ló a csikójára.
A hatalmas fejlődés ellenére azonban a tudomány még mindig gyerekcipőben jár. Az eddig elért eredmények még csak a jéghegy csúcsát jelentik. A további területek felfedezésével pedig olyan információkra is fény derülhet, amelyek megkérdőjelezik a korábbiak helytállóságát.
A dolgozatomban ismertetett betegségek nem új betegségek. Az azokat okozó mutációk évtizedek óta, vagy még régebben jelen lehetnek a fajta génállományában. Megjelenésüket azonban a gének mutációja mellett más tényezők is befolyásolják. Bár sok állat génállományában jelen van a betegség, a tünetek nem minden esetben jelentkeznek. Azoknál a betegségeknél, ahol sikerült megállapítani, hogy pontosan melyik egyedre vezethetők vissza, a méneskönyv, a származási lapok vizsgálatával szűrhető a génmutáció jelenléte. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek az egyedek valóban betegek is lettek volna.