A klór-dioxid alkalmazásának lehetőségei kisállatgyógyászatban
Absztrakt
Klór-dioxid antiszeptikus hatását már évtizedek óta ismerik és használják. Legelső felhasználása ivóvíz fertőtlenítésre szolgált, azóta már humán fogászatban is használják. Kiváló tulajdonságai miatt ideális biocidként emlegetik.
Külföldön már végeztek in vitro vizsgálatot klór-dioxiddal, ahol kutyából izolált baktériumokat és gombákat tartalmazó agarlemezekre klór-dioxid sprayt juttattak, amely nagyon hatékonyan elpusztította a kórokozókat.
Szájüregi halitosis ellen is hatásos szer, mivel elpusztítja a rothadó szagot okozó baktériumokat, és reagál kéntartalmú vegyületekkel. Ezen felül kiváló penetráló tulajdonsága révén képes a biofilmekbe is behatolni, és az ott megbújó baktériumokat is megölni.
A hipertiszta klór-dioxid oldat hatását vizsgáltuk kisállatgyógyászatban, ezen belül bőrgyulladásokban, fülgyulladásokban és szájüregi gyulladások esetén. Ennek során azt tanulmányoztuk, hogy ez eddig használt terápiához képest milyen mértékben gyorsítja a klór-dioxid a gyógyulást, és jár-e alkalmazása esetleges mellékhatásokkal vagy túlérzékenységgel.
Ennek a diplomamunkának a témája arra tért ki, hogy az otthoni klór-dioxidos kezelés (akár önmagában, akár kiegészítő kezelésként) milyen mértékben segíti a gyógyulást vagy okoz-e mellékhatásokat, esetleg túlérzékenységet.